Wyposażenie biegacza

Wbrew pozorom bieganie także jest sportem, który wymaga zaopatrzenia się w profesjonalny sprzęt sportowy, w tym przypadku głównie odzież. Dotyczy to w zasadzie każdego biegacza, który swój trening zaczyna traktować nieco poważniej i biega systematycznie. Swój strój treningowy warto wymieniać stopniowo, zaczynając od najbardziej niezbędnych elementów, którymi bez wątpienia są buty oraz koszulka do biegania.

Koszulka, w której chcemy biegać, musi być przede wszystkim wygoda i dobrze dopasowana do ciała. Dotyczy to zarówno koszulek z długim, jak i na krótkim rękawem. W obu przypadkach postawić należy na nowoczesne materiały przystosowane do odprowadzania wilgoci i zapewnienia odpowiedniej temperatury ciała. Profesjonalne koszulki do biegania zwiększą komfort biegacza, ale także zapobiegną bolesnym otarciom, które mogą pojawić się nawet na niezbyt długich dystansach. Mniejsze znaczenie ma kolor koszulki do biegania, ale jeśli biegamy głównie w otwartym terenie, to dobrym pomysłem może być biała lub jasna koszulka, która w większym stopniu odbijać będzie promienie słoneczne. Biegający w tak zwanej przestrzeni miejskiej powinni także zwrócić uwagę na elementy odblaskowe, w które powinna być wyposażona koszulka.

Wybór butów do biegania może być już trochę bardziej skomplikowany, zwłaszcza dla początkującego biegacza, który nie ma jeszcze jasno wyklarowanych preferencji. Najbezpieczniej jest wybierać oryginalne buty sportowe od renomowanych producentów, takich jak Nike, Adidas czy Puma. Możemy wtedy liczyć nie tylko na wysoką jakość wykonania obuwia i spełnienie zasadniczych funkcji obuwia biegowego, ale także na bezproblemową jego wymianę, jeśli w trakcie treningu okaże się, że buty nie spełniają naszych oczekiwań. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowany w nich system amortyzacji oraz elastyczność obuwia, ponieważ czynniki te mogą się różnić w zależności od przeznaczenia butów. Podeszwa buta biegowego musi być dostosowana do terenu, po którym planujemy biegać. Duży i mocno rzeźbiony bieżnik jest idealnym wyborem do biegania po nierównym terenie, płaska podeszwa zapewni natomiast większy komfort podczas biegania na twardych podłożach, charakterystycznych dla terenów miejskich.

Podobne wpisy:

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź