Tweed – z angielską elegancją

Tweed – z angielską elegancją

Synonimem męskiej elegancji jest tweed. Co warto wiedzieć o tej tkaninie? Jako nosić ubrania z tweedu?

Krótka historia tweedu

Tweed jest tkaniną, która powstała w Szkocji. Obecnie produkowana jest także w Irlandii oraz w angielskim hrabstwie Yorkshire. Początki tweedu sięgają pierwszych lat XIX wieku. Za najbardziej luksusowy rodzaj tweedu uważany jest ten, który pochodzi z należących do Szkocji wysp Hybrydy Zewnętrzne. Jest to Harris Tweed. Harris Tweed jest tkany ręcznie, a farbowany jedynie barwnikami pochodzącymi z lokalnych roślin. W Irlandii powstaje z kolei donegal tweed z charakterystyczną kolorową nitką.

Jakie rodzaje odzieży szyje się z tweedu?

Z tweedu szyje się między innymi odzież jesienną i zimową odzież wierzchnią. Tweed jest tkaniną bardzo ciepłą, tweedowe płaszcze sprawdzają się nawet w czasie mroźnej zimy. Z tweedu szyje się także garnitury, marynarki i spodnie. Marynarki i spodnie pasują do bardzo wielu stylizacji. Pasują do dżinsu, sztruksu i flaneli. Garnitury w stylu angielskim są z reguły trzyczęściowe. Marynarka jest zawsze zapinana na trzy guziki. Kieszenie w marynarce naszywane są na skos. Spodnie są proste, pozbawione zakładek. Nigdy nie wszywa się do nich podszewki. Ubrania z tweedu są ponadczasowe, eleganckie i klasyczne. Aby stylizacja miała rzeczywiście brytyjską elegancję na stopach koniecznie muszą znaleźć się brogsy ewentualnie oksfordy.

Rodzaje tweedu

Wśród rodzajów tweedu wyróżniamy:
tweed saksoński – produkuje się go z wełny owiec merynosów. Tweed saksoński wyróżnia się cienkim włosem;
Harris tweed – jest szorstki. Bardzo wytrzymały, wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Stosunkowo drogi, stąd często pojawiają się podróbki oryginalnego Harris tweedu;
donegal – nazwa tego tweedu pochodzi od nazwy irlandzkiego hrabstwa. Tweed ten tka się z ciemnej i jasnej przędzy, które są dodatkowo przetkane przędzą w innych kolorach.

Ubrania z tweedu są synonimem męskiej elegancji. Tweed to tkanina, która ma bardzo wiele zalet. Tweedowe marynarki czy płaszcze są idealne na chłodna jesień.

Podobne wpisy:

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź