Koszula z kołnierzykiem button down

Koszula z kołnierzykiem button down

Koszule z kołnierzykiem przypinanym guziczkami zaczęto szyć jeszcze w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jak wiele elementów męskiej garderoby także ten typ kołnierzyka wywodzi się ze świata sportu. W koszulach z kołnierzykiem przypinanym guziczkami nosili gracze w polo.

Swoją karierę kołnierzyk button down zawdzięcza John´owi Brooks´owi – wnukowi założyciela marki Brooks Brothers. Koszule z przypinanym kołnierzykiem zobaczył na meczu polo. Rozwiązanie to tak bardzo przypadło mu do gustu, że postanowił je wprowadzić do koszul szytych przez Brooks Brothers. Rozwiązanie bardzo pozytywnie zostało przyjęte przez klientów. Od roku 1900 koszule z kołnierzykiem button down weszły na stałe do produkcji, do dzisiaj są one kojarzone z marką Brooks Brothers. Jedną z cech charakterystycznych współczesnych koszul z kołnierzem button down jest kieszonka naszyta na prawej piersi. Kieszonki te pojawiły się dopiero w latach 50-tych.

Coraz bardziej popularne

Koszule button down stały się bardzo popularne w latach 60-tych i 70-tych między innymi za sprawą ówczesnych ikon mody. Stała się modna także za sprawą rozpowszechnienia się stylu preppy. To także w tych latach zaczęto nosić koszule buton down odpinając w nich wyłogi kołnierzyka. Pod koniec lat 70-tych koszule button down nosili już niemal wszyscy mężczyźni.

Z czym je nosić

Wśród różnych rodzajów męskich koszul, koszula button down jest jedną z najmniej formalnych. Można ją nosić zarówno z krawatem, jak i bez. W tym pierwszym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na długość wyłogów. Nie powinny one być krótsze niż 8 centymetrów; idealna długość wyłogów to 9 centymetrów. Krótsze wyglądają bardzo źle, nawet noszone bez krawata. Krawat do koszuli button down nie powinien być formalny. Dlatego dobrym wyborem jest krawat wełniany, z dzianiny lub lnu. Idealnie koszula button down wygląda w połączeniu z garniturem sportowym. Można ją nosić przez cały rok, także latem -wystarczy podwinąć w niej rękawy.

Koszule button down to przykład klasycznej, ponadczasowej męskiej elegancji.

Podobne wpisy:

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź