Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć?

Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć?   Chętnie nosimy ubrania z jedwabiu, wełny, czy bawełny. Długo zachowają one ładny wygląd pod warunkiem,że będziemy je odpowiednio prać.

Pierzemy ubrania z jedwabiu i wełny

Jedwab i wełna należą do bardzo delikatnych tkanin. Nieodpowiednie pranie może sprawić, że szybko i bezpowrotnie je zniszczymy. Ubrania z tych włókien najlepiej jest prać ręcznie, wełniane można prać w pralce, ale tylko wtedy, jeśli ma specjalny program do prania wełny. Ubrania jedwabne i wełniane pierzemy w letniej wodzie (wełna uprana w gorącej wodzie kurczy się) z dodatkiem delikatnego płynu lub płatków mydlanych. Piorąc, nie rozciągajmy ubrań, nie wyżymajmy ich także zbyt intensywnie. Do wyschnięcia rozkładajmy je na płasko, wcześniej lekko wygniatając nadmiar wody w gruby ręcznik.

Ubrania z bawełny

Bawełna jest tkaniną wyjątkowo odporną. Każdy zakres temperatury jest więc dobry dla bawełnianych ubrań. Możemy je prać także używając detergentów. Pamiętajmy, że nowe ubrania z kolorowej bawełny mogą farbować. Dlatego piorąc je po raz pierwszy, upierzmy je ręcznie w płynie lub delikatnym proszku. Zanim po raz pierwszy upierzesz ubrania z kolorowej bawełny przeczytaj oznaczenia na metce. Dzięki temu będziesz wiedziała, co zrobić, aby ubrania po kilku praniach wciąż miały intensywne kolory.

Ubrania z nadrukami

Ubrania w kolorowe desenie, z różnymi nadrukami oraz w czarno-białe pasy nieodpowiednie prane mogą poszarzeć lub zafarbować, jeśli niewłaściwie je wypierzesz. Najbezpieczniej więc pierz je używając specjalnych saszetek, które przyciągają zabrudzenia i barwniki. W ten sposób chronią one ubrania przed zafarbowaniem. Jeżeli nie chcesz używać saszetek, pierz każde z takich ubrań oddzielnie w rękach.

Odzież sportowa

Szyje się ją dzisiaj z tkanin, które nie przemakają i oddychają. Często są to specjalne tkaniny membranowe. Nieumiejętnie uprane stracą swoje właściwości: kurtki zaczynają przemakać, a koszulki oddychać. Do prania ubrań sportowych używaj więc specjalnych preparatów dostępnych w sklepach sportowych. 

Podobne wpisy:

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź