Dobre buty dla dziecka. Jakie wybrać?

Zakup butów dla dziecka z pozoru może wydawać się zadaniem prostym, ale w rzeczywistości wcale nie jest to takie łatwe zważywszy na ilość czynników, które decydują o wyborze odpowiedniego obuwia. Lekkomyślność i niewiedza może bowiem spowodować przykre konsekwencje, a przecież nikt z nas nie chce, by nasze dziecko chodziło w niewłaściwym i niewygodnym obuwiu, które na dodatek spowodować może deformację stóp, lub co gorsze kręgosłupa. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze butów dla dziecka i dlaczego zakup ten powinien być dobrze przemyślany.

Dobre buty dla dziecka. Jakie wybrać?Z anatomicznego punktu widzenia dziecięce stopy kształtują się i rozwijają przez pierwsze osiem lat i jeśli w tym czasie dziecko nie będzie miało odpowiednio dobranego obuwia, wówczas rozwój ten może zostać zaburzony. Na dodatek bardzo trudno kupić buty dziecięce Adidas maluchowi, który jeszcze nie mówi i nie powie nam, czy nie jest mu za ciasno, albo czy coś go nie uwiera, więc najlepiej decyzje o zakupie pierwszych bucików odkładać w czasie tak długo jak to możliwe. Maluch do chwili stawiania swoich pierwszych samodzielnych kroków na pewno nie będzie ich potrzebował, a stopy dzięki temu będą zdrowsze i prawidłowo rozwinięte.

Kiedy już nadejdzie odpowiednia pora na zakup obuwia przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego rozmiar. Buciki zarówno adidasy jak i inne nie mogą być ani za małe, ani za duże, a wkładka powinna być większa od stopy dziecka o około 1 cm. Oczywiście ważna jest także odpowiednia przestrzeń w części palcowej butów, co da dziecku swobodę w wygodnym ułożeniu stóp podczas chodzenia i zminimalizuje ryzyko obtarć i ucisków. Najlepiej przed zakupem sprawdzić długość wkładki do buta porównując ją do długości stopy malucha, a jeśli natrafimy na Adidas buty dla dzieci z wkładkami przytwierdzonymi na stałe, wówczas można zmierzyć wnętrze przy pomocy np. patyczka odpowiadającego długością stopie dziecka.

Buty dziecięce oprócz odpowiedniej długości powinny także posiadać właściwą budowę. Ważna jest tu stabilizacja stawu skokowego, dlatego cholewka powinna sięgać odrobinę ponad kostkę, a zapiętek utrzymywać pietę w odpowiednim położeniu i nie utrudniać chodzenia. Podeszwa natomiast powinna być na tyle elastyczna, by uginała się w okolicach zgięcia palców, oraz stanowiła izolację przez wilgocią i zimnem. Dobrze też, by była wykonana z materiału antypoślizgowego, co utrudniałoby przewrócenie się dziecka na śliskim podłożu.

Na koniec warto także dodać, że dziecko pod żadnym pozorem nie powinno chodzić w butach po kimś dlatego, że buty dla dzieci, czy to Adidas, czy innej marki zwykle dopasowują się do stopy pierwszego właściciela i nie koniecznie byłoby to odpowiednie dla kolejnych małych stóp, które mogłyby ulegać obtarciom, a nawet odkształceniom. Nie należy także stosować wkładek ortopedycznych, jeśli nie zostaną one zalecone przez lekarza, ponieważ takie lekkomyślne decyzje mogą spowodować u zdrowego dziecka osłabienie mięśni i więzadeł. Płaskostopie fizjologiczne jest objawem u wielu dzieci, ale zwykle leczenie podejmuje się dopiero po czwartym roku życia.

Podobne wpisy:

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź